През 1906 г. проф. П. Нойков и неговият асистент Н. Алексиев създават учебно-изследователската Лаборатория към катедра в тогавашния Историко-филологически факултет. Тя е първата в Софийски университет и единствената в България учебно-изследователска лаборатория. От учебната 1907/8 г. тя фигурира в Разписа на лекциите на Софийски университет. Съществуват данни, че през 1943 г. временно е преместена в гр. Пирдоп поради бомбардировките над София, след което отново се връща в СУ. След този период липсват документи за нейното развитие. Последният й ръководител е бил проф. Димитър Кацаров и през 1948 г. е закрита по идеологически съображения.
През 1994 г. проф. Д. Василев защитава необходимостта от възстановяване дейността на Лабораторията и тя отново започва да функционира. През 2004 г. се създават и Център по професионално и кариерно развитие и Учебно-научна лаборатория по експериментална и професионална педагогика.
На заседание на Факултетския съвет на Факултета по педагогика проведено на 15.01.2008 г. се взима решение за утвърждаване на проф. д-р Петър Нойков за патрон на Центъра по професионално и кариерно развитие и Учебно-научната лаборатория по експериментална и професионална педагогика, с ръководител проф. д-р пн Яна Рашева-Мерджанова.
От 2015 г. ръководител на Центъра по професионално и кариерно развитие е доц. д-р пн Моника Богданова.
Кариерният център е основен механизъм за постигане на ефективна комуникация между Бизнеса (и неправителствения сектор), Университета и Студентите. Освен в партнирането на работодателите чрез подпомагане в процесите на подбор на студенти за стажантски позиции и работни места, кариерният център има важна роля в тяхното кариерно ориентиране и развитие.
В кариерния център можете да потърсите отговор на въпроси, свързани с Вашето професионално и академично развитие, с намирането на стаж и доброволческа програма, да реализирате мечтите си, намирайки съмишленици и партньори. Като медиатор между студентите и пазара на труда, Кариерният център на Факултета по педагогика осъществява следните дейности:
ЗА СТУДЕНТИ
- кариерно консултиране и съдействие при изготвяне на CV и мотивационно писмо;
- информация за свободни работни позиции и стажантски програми;
- доброволчески програми, младежки инициативи, фестивали, срещи с работодатели;
- формални и неформални събития в академичния живот;
- стипендии и конкурси;
- идеи за развитие (обучения, тренинги и семинари).
ЗА РАБОТОДАТЕЛИ
- разработване и публикуване на оферти за свободни работни и стажантски позиции;
- първична селекция на кандидати за работа;
- корпоративни презентации и промотиране;
- популяризиране на различни програми и проекти;
- партниране при подготовката и реализирането на стажантски програми;
- консултиране за развитието на екипи и организации.
На заседание на Факултетския съвет на ФП от 25.03.2014 с Протокол № 6 се взима решение, с което се приема типов модел на кариерно ориентиране и консултиране на студенти във ФП.
2010 – 2011 г.
- Модел на Студентско Сдружение “Социален работник” – апробация и структуриране.
- Създаване на модел от социални услуги за последваща грижа за пациенти с онкологични заболявания. Съвместно с АПОЗ (Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания).
- Проучвания, обучения и разработване на методически документи в социалната сфера. Съвместно с Фондация “Институт за социални услуги в общността”
- Кариерно развитие на учители.
- Създаване на юбилеен алманах на Факултета по педагогика.
2009 – 2010 г.
- Менторски проект Перах. Съвместно с Фондация Перах.
- Професионално ориентиране и консултиране в Училище и възможностите пред учениците за реализация на пазара на труда – ”Моята професия – моето бъдеще”. Съвместно с КЦ на УНСС.
- Организационен модел за адаптиране към учителската професия в български вариант.
- Професионално ориентиране и кариерно развитие на младежи доброволци за реализиране на социална работа.
- Стажантски програми за кариерни консултанти – модел на партньорство между студенти, работодатели и висши училища за развитие на конкурентоспособна работна сила. С финансовата подкрепа на Оперативна програма Развитие на човешките ресурси” 2007–2013 г. и съвместно с “Менпауър България” ООД.
2008 – 2009 г.
- Превенция на изоставянето и алтернативни форми за отглеждане и възпитание на деца”.
- Институционално сътрудничество за успешна професионална реализация на студентите от специалност Социални дейности на пазара на труда.
- Професионално ориентиране и консултиране на ученици от 6-и до 8-ми клас в район Връбница.
2007 – 2008 г.
- Диагностика на деца и младежи с умствена изостаналост.
- Обучение на младежи по жестомимичен език – проект “Приятели в тишината” (Проектът спечели наградата “Проект на годината” (2007) на ДАМС).
- Организационен модел за адаптиране към учителската професия в български вариант.
Цели
- Обезпечаване обучението по широк кръг дисциплини в контекста на професионално ориентиране, образование, развитие на студентите в специалностите ”Педагогика” и ”Социални дейности” на факултета по Педагогика (бакалавърско и магистърско равнище, редовна и задочна форма на обучение) като:
- професионално ориентиране и консултиране;
- професионална и експериментална педагогика;
- професионално и кариерно развитие;
- професионално ориентиране и кариерно развитие на хора ”в риск” и др.
- Създаване на възможности за реализиране на експертна и консултантска дейност от екипа, за научни публикации, научно и професионално развитие, придобиването на степени, квалификации, различни специализации.
- Кариерно консултиране на студенти и създаване на възможности за тяхното професионално развитие чрез стажове, доброволчество, реализиране на разнообразни инициативи с работодатели и т.н.
- Включване на студенти както в работата по проекти, така и в живота на академическата общност, което спомага за развитие на тяхната практическа подготовка, учебно-изследователска дейност, провокира интерес не само към науката, но е и изследователски порив за реализирането на различни идеи и инициативи.







